تبلیغات
كانون آموزشی اشراق شهرستان آبیك - سلسه مطالب پیرامون شناخت استاد علامه محمدتقی جعفری (ره)
كانون آموزشی اشراق شهرستان آبیك
مقام معظم رهبری مدظله العالی مقام معظم رهبری مدظله العالی مقام معظم رهبری مدظله العالی
درباره کانون


کانون فرهنگی اشراق - شهرستان آبیک با مجوز رسمی از اداره کل تبلیغات اسلامی استان قزوین در فروردین ماه 1386 با مدیریت مهندس یاسر دشت دار از قاریان برجسته قرآن کریم ، در فضای مجازی فعالیت خود را آغاز نمود و رفته رفته به تکامل سیستمی رسید و در بهمن ماه سال 1390 سامانه کانون با حضور مسئولین محترم شهرستان و استان قزوین در محل اداره تبلیغات شهرستان آبیک رسما آغاز به کار نمود.
امید آن داریم در کنار شما همواره بروز باشیم . در پناه ایزد منان

مدیر وبلاگ : دیده بان
نویسندگان

مقدمه

دنیایی كه با تمام فراخی خود امروز به «دهکده جهانی» موسوم شده، از دیرباز، دیاری است انباشته از امواج دید و دیدگاه. چارسوی این ولایت را ابر و باد تئوری و انگاره سازی پر كرده و بخش مهمی از تاریخ مكتوب بشری، بازمانده همین تئوری و فكرمداری بشر در مسیر حیات است و انسان همراه و همگام با واقعیت ملموس زندگی خود، فكر و تأمل را نیز كماكان حفظ نموده است. در این میان، دیدگاهی وجود دارد كه ماده و ماهیتی غیر از تفكر را بر نمی تابد. از نظر این دیدگاه ـ كه مدافع و حامی بزرگی به نام دین و عقل سلیم نیز همراه آن است ـ یك ساعت تفكر معادل سالها عبادت است، تا برای همیشه نشانی باشد از مطلوبیت ذاتی مایه دار و مایه آفرین كه در زیر یك كلمه سه حرفی پنهان شده است: فكر. 
آری، فكر، الهی زندگی بشر است و بشر، بشر بودن معنادار خویش را وامدار این قدیس دیرعهد و پیر سابقه است. به راستی، متفكران بشری سایه های مطبوع درخت معقول و انسانی تاریخ هستند كه انسان های اندیشه خواه در زیر شاخسار دلپذیر و تناور آن می زیند و حیات خویش را به سر می آورند. در این میان، گستردگی و تنوع، تعدد قلمرو، حضور و بروز این خدمتگزاران اصیل بشریت، موضوعی است كه گونه گونی اندیشه خواهان و تعدد و تنوع حیات ها را نیز سبب شده است. 
بخشی از متفكران بشری به سطوح ظاهری دانشها اختصاص می یابند و بخش دیگر، به بررسی اعماق پرداخته و به دنیاهای ناشناخته سفر میكنند. تعدادی از متفكران با عینك مادی اندیشی و جزمیت، حقایق را مورد كنكاش قرار میدهند و تعدادی دیگر از آنها آموزه هایی از معناپروری، تأله جویی و قداست یابی. بخش اخیر را تنها در متفكرین آزاد اندیش دینی عرفانی میتوان سراغ گرفت كه اشخاصی چون محمدتقی جعفری بیگمان در شمار آنها محسوب مشوند.
محمدتقی جعفری مرد فكر بود كه آزاداندیشی و دین مداری را همیشه و با هم داشت. وی به سوی قلعه های ناشناخته «بودن» و «شدن» شتافت، و عشق به فتح این قلعه ها بود كه وی را راهی سرزمین هایی دیگر كرد تا موفق به ابداع حیات معقول گردید. حیات معقول از دیدگاه وی، اینگونه تعریف شده است: 

حیات آگاهانه ای که نیروها و فعالیت های جبری و جبرنمای زندگی طبیعی را با برخورداری از رشد و آزادی شکوفان در اختیار، در مسیر هدف های تكاملی نسبی تنظیم نموده، شخصیت انسانی را كه تدریجا در این گذرگاه ساخته میشود، وارد هدف اعلای زندگی مینماید. این هدف اعلا، شركت در آهنگ كلی هستی وابسته به كمال برین است.

استاد محمد تقی جعفری
او صاحب تئوری های دیگری نیز بود: از «هست» و «باید» انسان تا «ارتباطات چهارگانه» و «سؤالات ششگانه». وی نهیب سؤالات پر جست و خیز و تكاپوآفرین: من كیستم؟ از كجا آمده ام؟ به كجا آمده ام؟ با كیستم؟ برای چه آمده ام؟ و به كجا میروم؟ را با نسیم زوال ناپذیر ارتباطات چهارگانه: ارتباط انسان با خویشتن، با خدا، با جهان هستی و با همنوع خود پاسخ می داد و بشر را در خویش غرقه نمیساخت، بلكه وی را همواره به «باید»ش فرا میخواند:

بنا بر مشاهدات تاریخی و مختصات روانی آدمی، این مطلب صحیح است که بگوییم: انسان در هر حالی می تواند از صفر شروع كند، یا به عبارت دیگر: از فوق صفر تنزل كند، به صفر برسد و از این نقطه بار دیگر شروع به تحول نماید، یا از زیر صفر خود را به صفر برساند و از این نقطه شروع به تعیین مسیر جدید نماید. خداوندا ! پروردگارا، داورا، دادگرا ! [آیا] روزی خواهد رسید كه این موجودات كه نام خود را انسان نهاده، ادعای ترقی و اعتلایشان بر فراز كیهان سترگ طنین انداخته است و هنوز برای تشخیص دردهای اساسی خود و درمان آن كوچكترین گام اختیاری برنداشته اند، به خود بیایند؟!»

... و توضیح ریشه ها و مبانی این همه ، مجال واسع وسیعی را می طلبد كه طلیعه آن ، امروز نصیب ما شده است . اكنون با سپاس بر الطاف كریمانه خداوند مردان صراط آشنا و نشانه داران ملكوت عظما، بخشی از سیرهء علمی و عملی استاد محمدتقی جعفری را تقدیم حضورتان می كنیم . 

محمدتقی جعفری به سال 1302 خورشیدی در یكی از خانواده‌های متدیّن شهر تبریز چشم به جهان گشود و كودكی‌ِ خویش را در پناه پدری راستگو و مادری سیّده و پاكدامن آغاز كرد.
در آغازین سال‌های حیات‌، كودكی كه محمدتقی نام داشت‌، با ورود به مدارس جدید و تعلیماتی كه در تبریز آن زمان‌، تازه دایر شده بود، راه خود را برای صعود به قله‌های تفكر گشود. 
محمدتقی چون خواندن و نوشتن را پیش از آغاز دبستان‌، از مادر فرزانۀ خویش فرا گرفته بود، به صلاحدید مدیر مدرسه (جواد اقتصادخواه) درس و تحصیل را از كلاس چهارم ابتدایی آغاز كرد. 
این آغاز نشان می‌داد كودكی در مسیر علم قرار گرفته است كه منازل دانش را با شگفتی طی می‌كند، و همین‌، حاكی از استعدادی بود كه سال‌ها بعد توسط آیت‌الله میرزا فتاح شهیدی كشف شد.
وی در تهران و قم از محضر فقها و حكمایی چون‌: میرزا مهدی آشتیانی‌، شیخ محمدرضا تنكابنی و عارف داناسرشت میرزا محمدتقی زرگر تبریزی بهره‌هایی شایان گرفت‌. 
به دنبال آن‌، به سبب بیماری و رحلت مادر، به تبریز برگشت و در درس آیت‌الله شهیدی حضور یافت‌. اندكی بعد با اصرار شدید و اكید آن جناب مواجه شد كه مصرّانه از او می‌خواست راه نجف را در پیش گرفته، هر چه زودتر به كانون علمی‌ِ حوزۀ علمیۀ نجف بپیوندد. 
می‌توان گفت‌: شهیدی‌ِ فقید، با خدمت خویش در روانه كردن محمدتقی جعفری به نجف در سال 1322 خورشیدی مطابق با سال 1363 قمری و مهیا كردن شرایط‌ِ مقدماتی‌ِ آن‌، در سرنوشت علمی و تكامل فكری‌ِ وی‌، نقشی اساسی ایفا كرده است‌.
Image
حضور 11 سالۀ محمدتقی جعفری در دانشگاه دینی‌ِ بزرگ نجف اشرف كه آكنده از اساتیدی بسیار ممتاز و صاحب‌نظر هم‌چون‌: سید ابوالقاسم خویی‌، سید محسن حكیم‌، شیخ كاظم شیرازی‌، سید عبدالهادی شیرازی‌، سید جمال‌الدین گلپایگانی‌، شیخ مرتضی طالقانی و ... بود، تأثیر قاطعانه‌ای در شكل‌گیری‌ِ شخصیت علمی و عملی‌ِ او ‌داشت‌، به‌گونه‌ای‌كه در سن 23 سالگی (سال 1366 ق‌) موفق به اخذ درجۀ اجتهاد از شیخ كاظم شیرازی شد. 
محمدتقی جعفری پس از اتمام تحصیلات‌، در خلال سال‌های دهۀ 30 به ایران بازگشت...
آمار بازدید از سامانه
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی